Златната ера на голямата немска тройка като че ли е към края си

Дори в Мексико купувачите на Audi и Mercedes ги сменят с BYD и Zeekr

AUDI E concept

, Audi

AUDI E concept показва посоката на развитие и бранд идентичност за Китай.

И сторията на луксозните автомобили и начина, по който те се възприемат от клиентите е завладяваща, но променяща се с времето. Преди години, не толкова много, японските модели се смятаха за стъпало-две под европейските премиум конкуренти. Но с течение на времето нещата започнаха да се променят, като Lexus е най-яркият пример за успешна японска луксозна марка.

Възможно ли е подобен преход да се случи с китайските автомобили днес? Е, в САЩ на този етап това няма как да се случи, защото там над 100% мито за произведените в Китай автомобили ще защити всички останали от надигащата се заплаха.

Но доказателствата от съседно Мексико говорят, че горната теория е възможно да се случи. И там премиум сегментът отдавна се доминира от брандове като Mercedes-Benz и BMW. Но възходът на китайските марки отразява промяна в потребителските предпочитания, водени от комбинация от достъпност, технология и комфорт.

Според Мексиканската асоциация на автомобилните дистрибутори (AMDA) продажбите на луксозни автомобили са намалели с 8,1% от януари до ноември, като Audi и Mercedes-Benz отчитат спад съответно с 21,9% и 9,8%. И продажбите на BMW стагнират в една от най-големите икономики в Латинска Америка.

Новите претенденти

Докато тези утвърдени играчи страдат, китайските марки направиха смели ходове. Motornation, представляваща имена като BAIC, JMC и Changan, отбеляза 8,8% ръст на продажбите през същия период. Jetour, сравнително нов претендент, скочи до небето със зашеметяващото увеличение от 131%. Сега китайските марки контролират 9,3% от автомобилния пазар в Мексико – забележително постижение, като се има предвид тяхната далеч не добра репутация в региона само преди няколко години.

Говорейки пред Fortune, Мигел Рейес, 71-годишен пенсионер, олицетворява тази нарастваща тенденция. Избирайки китайски модел, който му струва приблизително $27 000, Рейес казва, че решението е „проста аритметика“. За подобен комфорт и технология, традиционна луксозна марка би му струвала между $40 000 и $50 000.

Гъвкавост на електрическия фронт

Китайските производители се възползваха и от краткотрайното освобождаване от мита в Мексико за електрически автомобили, което продължи от 2020 г. до октомври 2023 г. Марки като BYD и Zeekr сега предлагат набор от електрически модели, от компактни коли на цена от $17 000 до луксозни модели, достигащи $50 000. Тази адаптивност към различните ценови диапазони засили тяхната привлекателност.

Лукс за по-малко

Докато китайските автомобилни производители затвърждават присъствието си, традиционните луксозни марки са изправени пред трудни въпроси. Как се конкурират на пазар, който все повече дава приоритет на достъпността, без да прави компромис с качеството? Докато марки като Mercedes-Benz и BMW отдавна държат своите символи на статус, способността им да се адаптират към тези нови предпочитания може да определи бъдещето им в Мексико. Засега пътищата на Мексико разказват историята: SUV и пикапи с непознати значки стабилно заемат мястото си до утвърдените имена. Дали тази тенденция ще продължи ще зависи от това колко добре тези марки могат да се справят с политическите препятствия и да поддържат репутацията си за стойност и иновации.

Източник на статията: carscoops.com

немски коли немската тройка луксозни марки Мексико продажби